Bilgi Bankası
_______________________


SPORCULARIN DİNLENME DÖNEMLERİ VE KİLONUN SABİT TUTULMASI

Sporcuların yoğun müsabaka dönemleri sonrası girdikleri dinlenme dönemlerinde çabuk kilo alma eğilimleri olduğu bilinmektedir. Bunda, antrenman dönemindeki fazla enerji alma alışkanlığının payı büyüktür. Düzenli olarak yapılan idmanlar kesildiğinde enerji harcamasında belirgin bir azalma olur. Ancak beyindeki iştah merkezi antrenman dönemindeki enerji girişinin aynısını istemeye devam eder. Doğal  olarak da bu istem kontrolündeki problemler fazla alınan enerjiyi yağa dönüştürüp yağ dokusu olarak depolanmasına neden olur.

Fazla oranda tüketilen şekerli yiyecek ve içecekler kan şekerinde yükselmeye neden olur. Bunu takiben birkaç saat sonra kan şekerinde düşme görülecektir. Böylece de iştah merkezi uyarılacak tekrar yemek hissi artacaktır. Dönüşüm sürekli aynı şekilde sürecektir.

Sporcuların yılların birikimiyle karbonhidrattan zengin besin alışkanlıkları olduğu kati bir gerçektir. Şeker ve şekerli yiyecekler alışkanlık yaparlar. Ancak bu tip beslenme alışkanlığı dinlenme dönemlerinde azaltılmalıdır. Tabii ki uzun dönemlerin getirdiği alışkanlıkla karbonhidrattan zengin besinlerin alımını azaltmak kolay olmaz. Bununla birlikte basit şekerlerin tüketimi azaltılarak yerine kompleks şekerlerin alımı artırılabilir.

Tabii ki beslenme alışkanlıklarının dışında yürüyüş, hafif tempolu yenileme koşuları, yüzme,tenis, kısa ve hafif tempolu basketbol oyunları ve sporları dinlenme dönemi için uygun ve gereklidir. Çünkü hareketsizlik kısa bir süre sonra antrenmanlarla elde edilen faydaları ve özellikleri alıp götürecektir. Bu şekilde kemik ve anatomik sağlığın korunarak kilonun sabitlenmesi mümkün olacaktır.

Aktif sporu bırakanlar için de dinlenme dönemleri yeni  bir yaşam biçimi olmalıdır. Bu şekilde tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, dolaşım sistemi hastalıkları, iç organ ve genel yağlanma gibi sorunlar ancak bu şekilde geciktirilir veya meydana çıkartılmaz.

 

>>
 
 
>>

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları | The Best Of