Fatih Terim, Bülent Korkmaz, Milli Takım, Nuri Şahin
Başkan Özhan Canaydın, Faruk Süren, Mehmet Cansun,


Hürser Tekinoktay                                17 Ağustos 2005
 

Non basta, Resultante importante
(Sadece sonuç yetmez!)

Bu Akşam Bulgaristan ile oynayacağımız hazırlık karşılaşması ile II. Fatih Terim dönemi Milli takımımızda da başlayacak.

Hatırlanacağı üzere İtalya'daki antrenörlük macerası hayal kırıklığı ile sonuçlanan Fatih Terim kendisinin Milan'daki görevinden alınışından daha dramatik bir şekilde Galatasaray'a teknik direktör olmuş ve Galatasaray'daki II. Fatih Terim dönemini başlatmıştı.

Sürpriz bir şekilde yerine geldiği Lucescu'nun takımı şampiyonlar liginde 2 kez çeyrek Finale çıkarak birinde Real Madrid'i 3–2 yenmesine rağmen kıl payı yarı finali kaçırmıştı.

Sonrasında nerede ise 14 kişilik dar bir kadro ile Türkiye Süper Ligi şampiyonu olan Lucescu, insanları şaşırtan şekilde beklenilmeyen bir anda görevinden alınmıştı.

Bu görevden alınış kendisini aynı şekilde görevden alan Fiorentina başkanı Vittorio Cecchi Gori, Milan'ın hocası Carlo Ancelotti ve 2.başkanı Adriano Galliani ile aynı dili konuşan Mircea Lucescu'ya karşı Fatih Hoca'ya rövanşı kazandırmasına karşın, Galatasaray'ına ne yazık ki 3.bir fiyaskodan başka hiçbir başarı getirememişti.

Lucescu ile kıyaslanmasına hep köpürmüş, bu kıyaslanmadan ötürü ondan kalan tüm mirası da reddedip takımı dağıtmıştı.

O günün şartlarında başarılı takımın üzerine 35 Milyon dolar transfer bütçesi verilmiş olmasına karşın; Fatih Hoca söylediği şampiyonlar Ligi Finali oynama hedefinin yanına bile yaklaşamayıp 100. Yılında Galatasaray'ı Toto kupasına bile götürememişti !

Sonrasında Türkiye'de bir daha asla antrenörlük yapmam diyen Fatih Terim; kendisine yıllık 2 Milyon Euro'a yakın maaş veren Başkan Özhan Canaydın'a karşı Faruk Süren, Mehmet Cansun ve Galatasaraylı gazeteciler ile gizli toplantılara katılırken birden bire,

Bodrumdaki yazlık evinde Futbol Federasyonundan Ersun Hocanın yerine Milli Takım teknik Direktörlüğü görevini aldı!

Bodrumda bu görevi alırken kendisine gösterilen ‘'sevgi selinden'' bahsetmesine karşın Bodrumdan Televizyonlara sadece tele vole görüntüleri gelmekteydi!

Hocanın aldığı ücret Millet meclisinde sorulunca da Hoca ‘meclisin başka işi yok mu' şeklinde sözler söyledi!

Oysaki yanıbaşımızda Yunanistan'ı Avrupa Şampiyonu yapan Usta Hoca Otto Rehhagel yıllık 300.000 Euro alırken, Fatih Terim'in 5 yıllık kontratına istinaden 10 Milyon Dolara yakın ücret alacağı söylentileri üzerine, Meclis tabiî ki bunu soracaktı

Şimdi II. Terim dönemi milli takımımızda resmen başladı.

Ancak Bulgaristan maçı öncesi oluşumlar son 5 yılda Fiorentina, Milan ve Galatasaray'dan aldığı 10 Trilyona yakın bir kazanca rağmen Türk ve Dünya Futboluna artı bir değer veremeyen Fatih Terim için ‘'yine mi ?'' dedirtecek gibi!

Danimarka ile içeride oynayacağımız maçın provasının yerinin Bulgaristan değil Türkiye olması gerektiğini ve deplasmanda oynayacağımız Ukrayna maçı provasının ise Almanya ile Türkiye'de olmasının takımımıza taktik-strateji açıdan bir katkı getirmeyeceğini Fatih Terim'in bilmesi gerekmekteydi!

15 Ağustos Pazartesi günü yaptığı basın toplantısı sonrası Fatih Tekke ile Hakan Şükür'ün yan yana oynayacağından söz ederken, bütün Almanya'nın konuştuğu muhteşem performansını 3 golle süsleyen Halil Altıntop'a konuyu getirmemesi(!) ilginç idi…

Diğer taraftan vakti zamanında Frank de Booer'li, Ümit Davala'lı, Prates'li Christian'lı, Felipe'li, Revivo'lu vs takımın başarısız sonuçlarının faturasını kestiği ve kadro dışı bırakıp jübileye zorladığı ancak razı edemediği Bülent Korkmaz'ı şimdi kendi elleri ile Jübile yaptırması da eskiden kalan bir hesap gibi oldu.

Galatasaray yönetimi ile arasındaki gerginliği körükleyecek bir zamanlama ile 1 taş ile 2 kuş vurması herkes tarafından konuşulmaya başlandı.

Fatih Terim şayet duygularında samimi olsaydı Bülent Korkmaz'ı Türkiye'de oynayacağı Almanya hazırlık maçında çağırması gerekmez miydi?

Jübilenin gözlerden ırak ve gönüllerden uzak olması bu samimiyet ile aynı orantılı değil mi?

Üstelik dünyanın hiçbir yerinde de ülkesi dışına taşınan bir jübile ne görülmüş ne de duyulmuştur!

İçinde bulunulan ortam yine polemikler ile dolu bir hal almıştır.

Bundesliga'nın açılış haftası Borussia Dortmund'ta ilk onbirde sahaya çıkıp Almanya Futbol tarihinde ki en genç sporcu unvanını alıp performansı ile herkesten alkış alıp Borussia'lıların ‘'bize gökyüzünün bir armağanı dedikleri'' ‘Nuri Şahin için Fatih Terim'in‘' 21 yaşına kadar milli takımını seçme hakkı var'' demesi inanılır gibi değildi.

Seçme hakkının Nuri Şahin'de değil, Türk Milli Takımının Teknik Direktöründe olduğunu kendisinin bilmesi gerekmez miydi?

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Gerhard Mayer Vorfelder, Nuri Şahin'in hukuki olarak Alman milli takımında oynamasının yolunu 5 yıl içinde bulmaz inşallah!

İnsanlar Fatih Terim'den sosyal-ekonomik ve sportif değer üretimi yapacak katkıyı beklemektedirler.

Fatih Hoca ise seçtiği kadroda yeni bir tek oyuncu ismi ile Futbol Dünyasına yeni bir heyecan ve dinamizm bile getirememiş aksine tüm lig maçlarını yardımcıları ile birlikte seyretmesine rağmen yurt içinden ve dışından sakat oyuncuları milli takım kadrosuna çağırıp gereksiz giderler ile bol polemikler ve eski hesapları ortaya çıkartmıştır.

Umarız önümüzdeki günlerde Efesli Filozof Herakletios'un ‘'Aynı suda iki kez yıkanılmaz'' sözü bir kez daha karşımıza çıkmaz!

 

Fatih Terim Dosyası

9.Hikaye;
Fatih Terim 4 Loplu mu ?
Eleştirilere maruz kalan bir diğer hoca Fatih Terim ise her ne kadar kendi ismini yazan çoraplar giyip, değerli Müfit hocanın eşinin'' herkes de 2 lop var ise; Fatih Hoca'da 4 lop vardır'' sözüyle...
 

Birgün Gazetesinde yayinlanan diger yazilar

 

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları | The Best Of

 

 

Dünyanın En Güzel Adası Sizi Bekliyor


 

 

 

Hot Affiliates Reklamları

 

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası Samui.

Samui adası

 

 

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün
sadece 99 ytl.

99 ytl tatil

 

 

Maldivler

Dünyann en güzel tropik balayı adası.

Maldivler

 

 

Kos Adası

Hipokrat'ın adası Kos sizleri bekliyor.

Kos adası
 

 

İspanya Turları

Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla.

İspanya turları

 

 

Bulgaristan

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi...

Bugaristan turları

 

 

Sofya

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi.

Sofya otelleri

 

 

Full Moon Party

Dünyanın en güzel sahilerinde eğlence. Full Moon Party

 

 

Tropik Adalar

Dünyanın en güzel tropik adaları.

Tropik adalar

 

 

Phuket Balayı

Phuket Adası ve balayı tatili.
Phuket adası

 

 

Santorini Balayı

Dünyanın en güzel balayı adası.

Santorini adası

 

 

Balayı Turları

Dünyanın en güzel köşelerinde balayı.

Balayı

 

 

Bayi Gezileri

Bayi Gezileri...
Teşvik gezileri.

Bayi gezileri

 

 

Tatil Alternatifleri

Turizm ve Seyahat hakkında her şey.

Turizm Tatil Seyahat

 

 

Euro 2008

Euro 2008 maç biletleri ve otelleri.

Euro 2008

 

 

İsviçre Turları

Zürich, Lozan, Genova, Davos.

İsviçre turları

 

 

La Liga Maçları

Nihat Kahveci ile
La Liga maçları.

Laliga maçları

 

 

Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi ve tüm dünya maçları.
Spor organizasyonları

 

 

Ucuz Uçak Bileti

Tüm dünyaya ucuz uçak biletleri.
Uçak bileti

 

Bu sitede reklam ver

 

 

Fatih Terim Video