HASAN KABZE
HASAN KABZE
 

Hüseyin Özkök kaleminden Gerd Müller

 

Hüseyin Özkök

2006


ULUSUN BOMBACISI 60 YAŞINDA !

"Eğer bugün hepimiz bu durumdaysak ve kazandığımız bütün başarılar için sadece ona teşekkür borçluyuz" Bu sözlerin sahibi kısa süre öne 60. yaşını kutlayan Alman futbolunun Kaiser'i Franz Beckenbauer.

Kaiser Franz'ın bu cümlede bahsettiği kişi ise Almanların efsanevi ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük golcüsü Gerd Müller.

Evet Beckenbauer kendisinin bugünkü duruma gelmesinde en büyük payın eski takım arkadaşı Gerd Müller olduğunu söylüyor büyük bir alçak gönüllülükle. Bugün (3 kasım) doğum gününü kutlayan Gerd Müller gerçekten de futbol dünyasının bugüne kadar gördüğü en büyük golcü idi. Onun gibisi futbola hiç gelmedi ve herhalde gelmeyecekte.

Gerd Müller kariyerine TSV Nördlingen adlı adlı amatör takımda başladı. 1962-63 sezonunda 17 yaşında iken takımın attığı 204 golden 180 tanesi onun tarafından atılmıştı.

1964 yılında 1860 Münih genç Gerd'i hemen almak istedi. Ancak bunu öğrenen o dönem 2. ligde oynayan Bayern Münih Müller'in 1. ligde başarılı olamam korkusunun da yardımı ile 1860 Münih'ten 1 saat önce Müller'e ulaşıp 5000 Mark karşılığı kendisi ile sözleşme imzaladılar ve böylece 1964 yılında futbol dünyasında başarı mutluluk ve trajedilerle dolu profesyonel kariyeri başlamış oldu Gerd Müller'in.

Bu kariyere neler sığmadı ki! Bayern'de oynadığı 15 yıl içinde. Milli Takım ile Avrupa ve Dünya şampiyonluğu, Bayern Münih ile 4 lig ve 4 kupa şampiyonluğu 3 Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu, 62 milli maçta 68 gol, 427 lig maçında 365 gol (rekor) 64 kupa maçında 79 gol, 74 Avrupa Kupası maçında 66 gol, 1970 Meksika Dünya Kupası'n da 10 golle gol kralı Bundesliga'da tam 7 kez gol kralı.

Evet Gerd Müller gerçekten de müthiş bir golcü idi. Almanya'da herkesin (herhalde tüm futbol dünyasında da bu paylaşılır) hemfikir olduğu bir konu var. Gerd Müller bugün oynasaydı günümüz futbolunda kişisel özellikleri ile daha fazla gol atardı.

Müller Bayern Münih'e geldikten sonra o zamanın efsane antrenörü Cajkovski tarafından kısa boylu ve şişman bulunduğu için oynatılmadı.

Ancak o zaman ki Bayern Münih Başkanı Neudecker Cajkovski'ye "Müller'i oynatmazsanız bundan sonra hiçbir maça gelmeyeceğim" diye sitem edince Cajkovski Mülleri takıma almaya başladı ve Müller efsanesi de böylece başladı ardından attığı gollerle de "Ulusun Bombacısı" lakabını aldı.

Gerd'in 38 yıllık eşi Uschi Müller'e göre Müller asla bir bombacı değildi. O sadece doğru zamanda doğru yerde olan ve içgüdüleri çok kuvvetli bir golcü idi. Müller zaten kariyeri boyunca uzaktan şut atan biri olmadı çünkü kendi ifadesiyle aklına hiç şut atmak gelmezdi, ancak Alman halkı yine de "Bombacı" lakabını çok sevdi Müller'in.
Eşi Uschi'nin maçlarına gelmesini istemezmiş Gerd, Uschi'de zaten sakatlandığını görür korkusu ile gitmek istemezmiş maçlara. Eve geldiğinde ise başarılı olup olmadığını hemen anlarmış yüz ifadesinden.
Bayern München'de geçen muhteşem 15 yıldan sonra Gerd Müller kariyerinin son dönemini yaşamak için 1979 yılında 3 yıllığına Florida'ya Fort Lauderdale Strikers takımına gitti.

Orayı seçmesinin nedenini ise orada sezonun sadece 6-7 ay sürmesi olarak gösteriyor Gerd Müller.

Orada kaldığı yıllar içinde bir de "steak restaurant" açmış. Futbolu bırakıp Almanya'ya döndükten sonra ise korkunç bir boşluğa düşen Müller bu yıllarda çok zor günler geçirmiş.

Ancak her şeylerini borçlu olduklarını düşündükleri arkadaşlarının bu durumuna razı olamayan Franz Beckenbauer ve Uli Hoeness Gerd'in her zaman yanında olarak ona destek olmuşlardır.

Yine Uschi'ye göre Bayern München'in ona sahip çıkması en büyük şansı idi. "Ona kalsa kendi başına zor ve yanlız günleri geçirecekti" diyor onu o zor günlerinde terk etmeyip birlikte mücadele eden Uschi.

Bu günler sonrası Gerd Bayern München'de kaleci antrenörü olarak işe başlamış.
O günleri Gerd şöyle anlatıyor; " Zor günlerimde Franz yanıma geldi ve dedi ki -Gerd ne zaman isterse biz ona her şartta sonuna kadar yardım edeceğiz-

Çıkıp kaleci antrenörü olarak işe başladıktan sonra çok korktum, uzun süre sonra ilk kez kamuoyu önüne çıkıyordum, insanlara güven sorunum vardı ama Bayern beni hiç yalnız bırakmadı bunu yaşamım boyunca asla unutmayacağım".

Evet Bayern München ve Franz Beckenbauer'in sahip çıktığı Gerd Müller 14 yıldırher türlü sorunlu günlerinden uzak yaşamını sürdürüyor.

Şu an ise Bayern Münih amatör takımı yardımcı antrenörü ve bu işi 65 yaşna dek yapmayı planlıyor. Kazandığı tüm ödüller ise kızı Niki'nin evinin vitrinini süslüyor.

Gerd Müller attığı en güzel gol olarak 1970 Dünya Kupası'n da İngiltere'ye attığı golü görmekte. Ve en önemli gol de tabi ki 1974 Dünya Kupası finalinde Hollanda'ya attığı galibiyet golü. En büyük başarısı olarak da Müller alkole karşı kazandığı savaşı görmekte.

Bugünkü Alman Milli Takımı'nın ise Dünya Kupası'n da en ufak bir şansı olmadığını takımın bir mucizeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Gerd Müller'in şu sözleri de çok anlamlı. "Bugünkü takımdan bizim zamanımızda sadece Kahn oynayabilirdi"


Kaynak: Bild am Sonntag gazetesi Gerd Müller röportajı

Sayılarla Gerd Müller


Milli Takım ile Avrupa ve Dünya şampiyonluğu.
Bayern Münih ile 4 lig ve 4 kupa şampiyonluğu,
3 Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu,
427 lig maçında 365 gol (rekor).
64 kupa maçında 79 gol.
62 milli maçta 68 gol.
74 Avrupa Kupası maçında 66 gol
1970 Meksika Dünya Kupası'n da 10 golle gol kralı.
Bundesliga'da 7 kez gol kralı


Hüseyin Özkök Gerd Müller Röportajı


Yılın En ilginç ve en özel Röportajları için tıklayınız


Kos Adası


Kos Adasında Balayı

Efsane Romantizm ve Ege denizinin muhteşem güzelliği...
www.kosadasi.com

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün en ucuz tatil sadece 99 ytl... Alanya..Antalya..Side......
www.hot-holiday.com

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası seçilen Samui Adasında tatil eğlence, balayı.
www.holidayinsamui.com

Hot Affiliates Reklamları

 

Bu sitede reklam ver
Hot Affiliates Reklamları

Balayı

Phuket, Bali, Samui, Maldivler, Şeyseller, Kanarya Adaları, Roma, Bora Bora
www.wts.com.trEn Ucuz Tatil

5 gece 6 gün en ucuz tatil sadece 99 ytl...
www.hot-holiday.comYunan Adaları

Kos, Rhodos, Symi, Mykonos, Santorini
www.yunanadalari.comSamui Adası

Dünyanın en güzel adası seçilen Samui de tatil eğlence ve balayı.
www.holidayinsamui.comKos Adası Tatil

Türkiye'ye en yakın ve en güzel adada sirtaki, uzo ve muhteşem bir tatil.
www.kosadasi.comBulgaristan Turu

Avrupanın yeni Eğlence merkezi, Sofya ve diğer tüm şehirler Varna, Burgas, Plovdiv
www.btc-bg.net

 

 

Full Moon Party

Dünyanın en büyük beach partisi, dünyanın en güzel sahilerinde En güzel müzik en güzel eğlence..

www.full-moon-party.org

 

Bu sitede reklam ver