SPORTMENCE
Cahit Göveren


Okan Koç kimdir?
_____________________
Aslen Sakaryalı olan 21 yaşındaki Okan Koç'un çocukluğu İstanbul'da geçti. Meşin yuvarlakla Alibeyköyspor'da tanışan Okan Koç'u 14 yaşında keşfeden Çanakkale Dardanelspor Genel Menajeri Nahit Güzel kırmızı-beyazlı kulübe kazandırdı.

Yaş grubu takımlarında forma giydikten sonra Süper Gençler'de kendini gösterme olanağı bulan Okan Koç, ilk kez Çanakkale Dardanelspor A Takımı'nda Şenol Ustaömer'li dönemde 3 sezon önce deplasmanda Eskişehirspor'la oynanan ve 1-1'lik skorla sonuçlanan maçta yer aldı.
Bu karşılaşmada tek golün asistliğini yaparak dikkat çekti.

Okan Koç'un futbolunu tanıtması Hürser Tekinoktay'lı sezona rastlar.
Gol sıkıntısı çeken takımına kadro içinden çare arayan Tekinoktay; Okan Koç'a forvet hattında görev verir ve Okan Koç 2 sezon önce ligin ilk yarısında yer aldığı hücum hattında 8 maçta 8 gol kaydederek flaş transferler arasında ismini duyurur.

O yıl Galatasaray'ın Menajeri Cüneyt Tanman'ın ısrarla sarı-kırmızılı takıma kazandırmak istediği Okan Koç'a Cimbom'lu kurmaylar bonservis bedeli olarak ancak 100 bin dolar verirler.

Beşiktaş almak ister, ancak herkesin "iş bitirici" diye nitelendirdiği Sinan Engin "Nihat'ı İspanya'ya sattık. Onun parası Real Sociedad'tan gelsin, o zaman düşünürüz" der. İşte tam o sırada Gençlerbirliği'nin hocası ... devreye girer ve Okan Koç 625 bin dolar bonservis bedeli ve satışından Çanakkale Dardanelspor'a yüzde 25 pay verilmek kaydıyla Başkent'in kırmızı-siyahlı takımına satılır.

Teknik Kapasitesi

Kısa metre mesafelerde müthiş bir dripling özelliğine sahip olan Okan Koç, topu kontrolü altına aldığında dünyada geçemeyeceği savunma oyuncusu yoktur.
Sağ kulvardaki çizgiyi mükemmel kullanır. Penaltı ve serbest vuruşlarda oldukça maharetlidir. Her maça kazanmak hedefiyle çıkar.
Hocasının verdiği görevi yapmakla birlikte Allah vergisi yeteneklerini sergilemeyi sever. Özellikle deplasman maçlarında üstlendiği markaj vazifesini dört dörtlük yerine getirir.
Gol atmak kadar asistlik yapmak da onun başlıca özelliğidir. Arkadaş canlısıdır ve giydiği formanın hakkını ekip anlayışı içinde verir.
Ağabeyi Orhan Koç'un sözünden çıkmaz ve Çanakkale ile Dardanelspor Okan'ın yaşamında ayrı bir yer tutar. Gençlerbirliği'nde sırtına geçirdiği 17 numaralı forması da bu yüzdendir.
Okan Koç, Beşiktaş forması ile önce İnönü, ardından Şampiyonlar Ligi maçlarında futbolseverlere şapka çıkartacak nitelik ve yeteneklere sahip bir oyuncudur.
Okan koç'u yakın bir gelecekte Avrupa'nın üst düzey kulüpleri kadrolarına dahil edebilmek için yarışa gireceklerdir.
       

          Kaynak : Çanakkale Olay Gazetesi 11 Haziran 2003