Franz Beckenbauer
Italyan Futbolu
Zirvede
______________________

Ispanyollar beni bağışlasın. Bana göre Avrupa ve Av. Sampiyonlar ligi La Liga’dan daha sert ve zor .Bu da Juventus ve Milan’ın Sampiyonlar ligi finalini oynaması ve buraya kadar gelişleri ile görüldü.Böylece Italyan Futbolu tekrar zirveye oturdu.Ve bir çok taraf iki Italyan takımının Final oynamasından hayal kırıklığı yaşadılar.Beklenildiği gibi sıkıcı bir defansif futbol yaşanmadı.Marcello Lippi ve Ancoletti modern ofansif futbol ortaya sundular.Buna rağmen Arrigo Sacchi’li muhteşem Milan takımının teknik yapısı altında agresif tarzda ki oyununun göremedik. Tabi ki o zamanların 3 büyük Hollandalı yıldızı Ruud Gullit, Van Basten ve Frank Rijkaard’lı Milan’ı uzun yıllardan beri Ancelotti’nin Milan’ına kadar gözükmedi.
Şunu belirmek isterim ki Manchester’de Pavel Nedved anlamsız sarı kartlardan ötürü yoktu.
Çek oyuncu finalde oynamamayı hak etmemişti.Bu konuyu UEFA nın iyice gözden geçirmesi gerekir.
Pavel Nedved, Lazio ile başlayıp sonrada Juventus ile geçtiğimiz yıl Avrupa Futbolunda önemli bir yükselişle kendini gösterdi.
Adeta Zidane, Figo, Ronaldo, R.Carlos’ lu Real Madrid’li oyuncuları kızdırıp nispet yapacak kadar.
Zidane tabii ki oldukça teknik, Ronaldo gol öncesi kokuyu alan, Roberto Carlos ise çok güçlü bir ateşleyici.Ancak Nedved bana göre çok komple bir futbolcu.Onda temel teknik, psikolojik sağlamlık, savaşçı karakter, üstün gelme arzusu ve gol öncesini hissetmek var.Bunlarda komple olmanın özelikleri olmalı.
Bunlar beklide Milan’ın 27 yaşındaki Hollandalı yıldızı Seedorf içinde aynı olup Avrupa’nın merceği olan 3 zor ekipde oynama kazanımını sağladı. Ajax, Real Madrid ve şimdi de Milan’da. Sonucu önceden belli olmayan gerçekten denk bir Final oldu.
Juventus için Nedved’in yokluğu Avrupa’nın en iyisi olmamak için yeterli bir sebepti.Ama yine de penaltılar ile kaybettiler.
Milan’ın zaferinden sonra , Bayern Münich olarak kaybettiğimiz bir takımın Avrupa Şampiyonu olması bizim ve futbolcularımızın tek tesellisi oldu.

 

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları | The Best Of