Zapotocny Transferi ve Bilinmeyenler

Tomas Zapotocny…Çok değil, 1 sene öncesine kadar Türkiye’de neredeyse hiç kimsenin bilmediği bir isimdi.

Mütevazı kariyeri Çek Cumhuriyeti’ndeki takımlarda başlamış daha sonra 2007–2008 sezonunun başında 500 bin Euro karşılığında İtalya’nın orta direk takımlarından Udinese’ye transfer olmuştu.

Bir sezon boyunca ne İtalyan spor otoritelerinin, ne başka kulüplerin ne de Çek Cumhuriyeti milli takımının dikkatini çekebildi.

Ama haksızlık etmemek gerek. Büyük bir kulübün dikkatini çekmeyi başardı: Beşiktaş’ın…

Udinese formasıyla çıktığı maçların çoğunluğunda vasatı aşamayan bir performans gösteren Çek futbolcu, birdenbire “ÇEK”leri önünde buluverdi.

Ta Türkiye’den kalkıp gelen Beşiktaş, Zapotocny için 4 milyon 500 bin, takım arkadaşı Tomas Sivok için de 4 milyon 700 bin Euro bonservis teklifiyle herkesi şaşırttı.

Sivok, Udinese’de başarılı maçlar çıkarıyor, zaman zaman da Çek Cumhuriyeti milli takımına çağrılıyor, forma giyemese bile Euro 2008’de milli takım kadrosunda bulunuyordu.

Sivok için önerilen 4,7 milyon Euro bile birçok otorite tarafından fazla bulunurken Zapotocny için verilen 4,5 milyon Euro kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Transferin yapıldığı dönemde çıkan söylentilere göre Beşiktaş’ın eski genel menajeri Sinan Engin bir önceki sezon ortasında her iki futbolcu için önerilen 2’şer milyon Euro’yu kabul etmemiş, bir yıl sonra ikişer katı fiyata Zapotocny ve Sivok transfer edilmişti.

Sezon başladıktan sonra bu olaylar unutuldu gitti.

4–1 kaybedilen Metalist Kharkiv maçında yaptığı hatalarla Beşiktaş’a hezimet yaşatan Zapotocny, o karşılaşmadan sonra fazla forma şansı bulamadı.

500 bin Euro’ya geldiği Udinese’den 4,5 milyon Euro karşılığında Beşiktaş’a geçen yıldız! Futbolcu 1 ay kendine kulüp aradıktan sonra Bursaspor’a kiralık olarak gönderildi.

Beşiktaş’ın yaşadığı bu transfer faciasının üzerine ise nedense gidilmiyor!

Ancak Beşiktaş Postası olarak bu konuyu araştırmaya, sıradan bir futbolcunun sıradan bir performansla fiyatını 1 yılda nasıl 10’a katladığı sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

NEDEN ?

Önce İtalya Futbol Federasyonu’na Tomas Zapotocny ve Tomas Sivok’un transferleri hakkında bilgi almak için başvuruda bulunduk.

Başvurumuza cevap gelmemesinin ardından konuyu hatırlattığımızda ise İtalyan yetkililerden “Tabi ki yardımcı oluruz, e-maili tekrar atarsanız iki futbolcunun sözleşme bilgilerini gönderebiliriz, şimdiye kadar niye gönderilmediğini anlayamadık” cevabı aldık.

Ancak tüm çabalarımıza rağmen İtalya Futbol Federasyonu konu hakkında bir bilgilendirme yapmadı.

Son olarak yaptığımız telefon görüşmesinde ise işin tamamen değiştiğini gördük.

Bir süre önce bu bilgileri kolayca paylaşabileceklerini söyleyen Federasyon yetkilileri nedense son aramamızda panik içindeydiler.

Beşiktaş Postası ekibi olarak bu paniğin nedenlerini düşünmeye başlamışken İtalya Futbol Federasyonu yetkilisi, “Bu bilgiler gizlidir. Basına bu konuda kesinlikle bilgi veremeyiz” diyerek telefonu kapattı.

Şeytanın avukatlığını yapmıyoruz ancak federasyon yetkililerinin birdenbire tavır değiştirerek iki Çek futbolcunun ismini duyduklarında paniğe kapılmaları akıllarımızdaki soru işaretlerini artırdı.

Federasyon girişimlerimiz sonuçsuz kalınca Udinese kulübünün kapısını çaldık ve Siyah-Beyazlı kulüpten de aynı cevabı aldık.

“Bilgiler gizli”!

Ekibimiz son çare olarak konuyu İtalya’daki meslektaşlarımıza sormayı ve bilgi paylaşımında bulunmayı kararlaştırdı.

Bu sefer ilk işimiz Corriere dello Sport’un FIFA ve UEFA ilişkilerinde uzman olan deneyimli gazetecisi Alessandro Mita ile görüşmek oldu…

Sinyor Mita bu iki oyuncular ve Udinese kulübü ile tüm bilgilerin ilk adresinin Udineli gazeteci Guido Camirato olduğunu ifade ederek Udinese ile ilgili en sağlam bilgileri kendisinden alabileceğimizi söyledi.

Guido Camirato’yu aradığımızda futbolcular için Beşiktaş’ın toplam 9.2 milyon Euro ödediğini ve bunu İMKB’ye resmi olarak bildirdiğini hatırlattık ve bu kayıtların İtalya’da ne kadar olduğunu sorduk.

Camirato’nun, daha sözün başında çok kararlı bir şekilde bu futbolcuların bonservislerinin 2’şer milyon Euro’dan 4 milyon Euro olduğunu söylemesiyle servisimiz hayretler içinde kaldı…

Neticede Camirato 2+2: 4 Milyon Euro diye üstüne basa basa tekrarlıyordu.

Daha önce de Sabah gazetesinden Galip Öztürk, Eurosport ve Yahoo’nun haber kaynağı olarak kullandığı İtalyan Calcio Mercato’nun Sivok’un bonservisini 1 Milyon, Zapotocny’nin ise 2 Milyon olarak gösterdiğini gündeme getirmişti.

Biraz daha araştırma yapınca Udinese Calcio SPA Kulübü’nün Beşiktaş’a gönderdiği resmi bir belgeyi bulduk.

Zapotocny transferi ile ilgili belgeler, videolar ve tüm ayrıntılar sadece Beşiktaş Postası'nda...

http://www.besiktaspostasi.com/bir-garip-transfer-hikayesi-ve-bilinmeyen-gercekler-tomas-zapotocny.htm

Kaynak: Beşiktaş Postası

 

 

Türk Futbolu

Yazarlar | Özel Futbol Dosyaları | Futbol Videoları | Futbol Haberleri

Canlı Radyo Yayını ve Konuşamadıklarımız | Dünya Kupası Özel

 Çok Özel Röportajlar | Tekinoktay Özel | 2007 Yılı Oskarları

Uydu Maç Yayınları


 


Efsaneyi Kos Adası'nda yaşayın

 

Hot Affiliates Reklamları

 

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası Samui.

Samui adası

 

 

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün
sadece 99 ytl.

99 ytl tatil

 

 

Maldivler

Dünyann en güzel tropik balayı adası.

Maldivler

 

 

Kos Adası

Hipokrat'ın adası Kos sizleri bekliyor.

Kos adası
 

 

İspanya Turları

Barcelona, Madrid, Valencia, Sevilla.

İspanya turları
 


Bulgaristan

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi...

Bugaristan turları

 

 

Sofya

Avrupa'nın yeni
eğlence merkezi.

Sofya otelleri

 

 

Full Moon Party

Dünyanın en güzel sahilerinde eğlence. Full Moon Party
 

 

Tropik Adalar

Dünyanın en güzel tropik adaları.

Tropik adalar

 

 

Phuket Balayı

Phuket Adası ve balayı tatili.
Phuket adası

 

 

Santorini Balayı

Dünyanın en güzel balayı adası.

Santorini adası
 

 

Balayı Turları

Dünyanın en güzel köşelerinde balayı.

Balayı
 

 

Bayi Gezileri

Bayi Gezileri...
Teşvik gezileri.

Bayi gezileri
 

 

Tatil Alternatifleri

Turizm ve Seyahat hakkında her şey.

Turizm Tatil Seyahat
 

Bu sitede reklam ver