Yıldırım Tükenmez
Tamer Güney'in
Dramı
_____________

Tamer Güney konusuna biraz olsun açıklık kazandırmak amacındayım.. Ernest JACKY nasıl ki Avrupa’da tanınıyorsa, Tamer Güney hocada Türkiye’de aynı .....


İki yıl önce Antalya Belek’te yapılan teknik direktörler seminerine Avrupa’nın gençlerden sorumlu Fransız futbol adamı (altyapıcısı)
Ernest JACKY’ de konuşmacı olarak davet edilmiş di.Fransız hoca o gün Belek’te özelliklede altyapıya ilişkin konuşurken salondaki antrenör adaylarına çok önemli bilgiler aktardı, mesajlar verdi.
Futbolla ilgilenen hemen herkesin o konuşma metnini bulup okumasını çok isterdim.

Henüz 6 yaşlarında bebek diyebileceğimiz çocukların hem sosyal, hem özgüveni yerinde kişilikli; kendini ifade edebilen, hem de çağa uygun futbolcular olarak nasıl yetiştirildiğini ve katlanılan sıkıntıları Ernest hoca dinleyicilere sırasıyla anlatmıştı.

Yalnız konuşma esnasında gençlerin duygusal dünyasını tanıyan, çalışmaktan yılmayan, sabırlı, tutarlı, özverili, gözünü para hırsı kapatmamış öğreticiler olmaksızın bu işlere başlanılmayacağının altını da Fransız hoca önemli bir ayrıntı olarak  kalın çizgilerle çizdi.

Sonuç olarak şu anda Fransa’da altyapıcı diyebileceğimiz altyapılarla ilgilenen sayısız uzman yetiştirici bulunmakta.Hepside kendilerini gençlerin futbol gelişimine adamış, kazanımlarını başka alanlara tahvil etmeyen, bir yandan çalışırken bir yandan da gözü başka fırsatlara dikmeyen insanlar…

Bütün bunları niye mi anlatıyorum? Günlerdir hem kamuoyunu hem de basını meşgul eden, Fenerbahçe eksenli Tamer Güney konusuna biraz olsun açıklık kazandırmak amacındayım..
Ernest JACKY nasıl ki Avrupa’da tanınıyorsa, Tamer Güney hocada Türkiye’de aynı konuda bilinen, altyapıda isim olmuş, uzman biri. Benim aklıma da ilk onun adı gelir.

Yıllarca federasyonda eğitim için hizmet verdi. Fatih Terim’le birlikte Galatasaray’ın altyapı oluşumuna öncülük yaptı. Ancak belli ki rahata alıştı, erken yoruldu henüz daha 3 yıl bile dolmadan kendi elleriyle kurduğu düzeni terk etti.

Gündüz Tekin Onay’ın, Tamer Güney’in kurslarda defaten azgından bizzat dinledim: Bir altyapıdan ortalama verim alma süresi 8 ile 10 yıldır.
Gelgelelim eylemle söylem birbirini pek tutmuyor. Bu öğretiyi genç antrenörlere aktaran hocamız yeri ve zamanı geldiğinde yeşil dolarların cazibesine kapılabiliyor ve Fenerbahçe’nin teklifine tanım yerindeyse balıklama atlıyor.

Yelkenini dolar gücüyle şişirerek, arkasına bakmaksızın Florya’dan Kadıköy’e geçiyor. Belli ki futbolcu olması için onun ellerine teslim edilen minik futbolcu adayları umurunda değil..”Ben çıkarı gördüm mü terk ederim, benim değer yargım budur” demeye getiriyor.

Paranın yüzünün sıcak olduğunu bilirdim ancak bu denli kavurucu olabileceğini düşünmemiştim. Adı futbolla, saygıyla anılan, yetmiş yaşına merdiven dayamış, kendini gençlere adamış bir bilim insanı; sahip olduğu bir çok şey varken para için oradan oraya savrulsun.

Yetmiyormuş gibi bir de neredeyse iflah olmayacağı kimi idarecileri tarafından bile tescil edilmiş Fenerbahçe’nin yaptığı teklifi kabul et..Ne o onlarca teknik adamın yapamadığını ben yaparım deyip ortaya atıl. Böyle bir riske dahası kumara 40 yıllık hoca neden gereksinim duyar. Peki ne oldu.. Eğrisi doğrusuna denk gelmedi.

Kırk yılda biriktirilen hem saygınlık hem de kariyer yitirildi.

Bunlar sadece Tamer  Güney hocanın kaybettikleri. Bu konuda fazla müdahaleci olamayız. Hayat da, kariyer de, saygınlık da onun...

Peki Fenerbahçe’nin  kaybettikleri: Sonuç olarak UEFA’da olsa Şükrü Saraçoğlu stadında yabancı takımları izlemek için sezon başında yıllık kombine bilet alan mağdur taraftarların durumu.. Türkiye ekonomisine direkt ve dolaylı katkı sağlayan tur şirketlerinin bütün programlarını Göztepe maçıyla iptal etmesi basite alınabilir mi?

Sonrasında Tamer  Güney  hocanın “ben hiçbir hata yapmadım” demesi bu rezaleti örter mi?

Bursa spor karşısına genç takımla çıkmak, olmadı deyip bir sonraki hafta komple takımı tekrar eski haline dönüştüren siz değilmiydiniz.

Unutulmamalı ki Fatih Terim şu anki konumunu UEFA’ya kalabilmesine borçlu. Fatih hoca ligde şampiyonlukları bir bir topluyordu ama UEFA’nın kazanılmasına kadar Avrupa’da sırtı yerden kalkmıyordu.

En uzun yolculuklar,serüvenler bir adımla başlamıyor mu?
Şunu bir türlü anlamış değilim, yurtdışından bir dolu masraflar yaparak, konuşmacı olarak sürekli insanlar getiriyoruz; onları saatlerce ilgiyle dinliyor, övgüyle alkışlıyoruz.

Ama sonuç da konuşulanlara, tavsiyelere hiç kulak asmıyor, bildiğimizi okuyoruz.

Ernest JACKY Türkiye’ye daha önceleri de geldi. Demek ki bilgili ve nüfuslu biri. Federasyon bunun farkında. Peki federasyon kim?

Haluk Ulusoy
’dan sonra Gündüz Tekin Onay ..Tekin hoca kim? Tamer  Güney’in kadim dostu, mesai arkadaşı.

Tamer
hocayla futbolun nabzını tutan bir türlüde bırakmayan futbol gönüllüsü(!) Şu durumda hangisi doğru:

Tamer hocanın yaptıklarımı, yoksa konuşmalarının hepsini hayata geçirmiş Fransız futbol adamının söyledikleri mi?

Benim kafam karıştı. Yarın herhangi bir yerde veya seminerde bir antrenör adayı hocam “altyapıcımı yoksa üst yapıcımısınız ” diye soracak olsa “ne iş olsa yaparım mı” denilecek.

Yoksa benim söylediklerimi yapın, yaptıklarımı yapmayın kurnazlığının arkasına mı gizlenilecek?

Yaş belli bir noktaya gelmiş, tecrübe ve meslek hayatı 40 yılı geçmiş. Ne var ki yeni yetme bir antrenörün dahi yapmayacağı hatalar bunca deneyime karşın 3-5 haftaya sığdırılmış.

Ne diyelim hayırlısı. Bence de Tamer  Güney hocamızın kabahati yok.

Kabahat  hocamızı ayartıp, kafasını karıştıranlarda !


Koh Samui Adası Forbes dergisi tarafıından Dünyanın en güzel 10 adasından biri seçilmiştir..

 

Balayı

Phuket, Bali, Samui, Maldivler, Şeyseller, Kanarya Adaları, Roma, Bora Bora
www.wts.com.tr

En Ucuz Tatil

5 gece 6 gün en ucuz tatil sadece 99 ytl...
Alanya..Antalya..Side...Keme
Belek...

www.hot-holiday.com

Samui Adası

Dünyanın en güzel adası seçilen Samui Adasında tatil eğlence, balayı.
www.holidayinsamui.com

Hot Affiliates Reklamları

 

Bu sitede reklam ver